IBM je najavio lansiranje netbooka od Simmtronicsa baziranog na Atom procesoru. Netbook će na sebi imati instaliran Ubuntu Netbook Remix i Lotus kolaboracijski alat. Ovaj netbook, orijentiran na male poslovne okoline i nova nadolazeća tržišta, prodavat će se po cijeni od 190$. Trenutno je dobavljiv samo Južnoj Africi, ali se širi i na tržišta ostalih regija. Netbook je rezultat suradnje između IBM-a i Canonnicala započeta nedavno, o čemu smo već pisali.
Startup tvrtka Virtual Bridges pokrenuta je 2006. godine kao dio IBM-ovog projekta i strategije razvoja 'Microsoft-free' virtual desktopa, a čemo smo već pisali.
Ovih je dana objavljeno kako je ta tvrtka dobila 4 milijuna USD od investicijskog fonda, s čime planiraju udvostručiti broj zaposlenih i postati vodeća tvrtka u isporuci takvih rješenja.
Tvrtka je upravo izdala 3. inačicu softvera VERDE (Virtual Enterprise Remote Desktop Environment) čiji je primarni cilj Linux-bazirana jeftinija zamjena za Windowse 7, kao klijenta za IBM-ov SmartWork cloud computing projekt.
Linux Professional Institute (LPI) i IBM DeveloperWorks zajedno slave svoju desetogodišnjicu postojanja pod sloganom 10x10. Prigodne tekstove možete pronaći na LPI stranicama kao i na DeveloperWorksima. Na potonjem linku možete pronaći najvažnije teme koje su obrađene na DeveloperWorksima.
Nimalo slučajno, upravo u danima kada konačno i službeno izlaze Windows 7 IBM je objavio da zajedno s Canonicalom i na američko tržište izlazi s alternativnim desktop rješenjem: predinstaliranim Ubuntuom i IBM-ovim desktop Client for Smart Work softverom, nastavljajući tako projekt započet u Africi i Microsoft-free PC strategiju.
IBM procjenjuje da prijelaz na Windows 7 u poslovnom okruženju košta oko 2.000 USD, te je prijelaz na Linux desktop daleko jeftiniji.
Više o tome: Slashdot, ComputerWorld, InternetNews.
IBM i Canonical su danas najavili set Lotus desktop aplikacija pod Ubuntu Linuxom koji predstavlja jeftiniju alternativu Microsoftovom uredskom paketu.
Radi se o virtualnim desktopima koji se pokreću na serveru, čime se znatno smanjuju zahtjevi na terminalima. Sadrže Virtual Enterprise Remote Desktop Environment (VERDE), Ubuntu kao operativni sustav te IBM-ov Open Collaboration Client Solution.
Loši standardi i ratovi standarda su postali veoma česti u današnjem svijetu informatičkih tehnologija. IBM je odlučio da neće više trpjeti iste.
Ari Fishkind, glasnogovornik odsjeka za razvoj i intelektualno vlasništvo IBM-a je najavio novu politiku kojom će IBM pridonositi zajednici po pitanju tehnoloških standarda. Kao članovi te zajednice opredjeljuju se za progresivno i transparentno podupiranje otvorenih i visokokvalitetnih standarda.
IBM je pokazao nekoliko inicijativa kojim namjerava proširiti primjenu Linuxa u malim i srednjim firmama. Jedna od tih uključuje združivanje sa različitim distribucijama Linuxa i stvaranje Microsoft-Free PC-a te pokretanje ponude Linux desktopa kod većih distributera PC-eva.
Za vrijeme LinuxWorlda u San Francisku najavljeni su planovi o prodavanju prekonfiguriranih Linux uređaja za manje i srednje firme i novih programskih paketa za supercomputere baziranih na Linuxu.
Saznajte više na slijedećem članku.
Ryan Paul, autor mnogih tekstova na ars technica portalu se na LinuxWorld Expo u San Francisku sreo s Bob Sutorom, potpredsjednikom IBM-a koji se brine za otvoreni kod i otvorene standarde.
U razgovoru se diskutiralo o neuobičajeno brzom prihvaćanju Microsoftovog OpenXML formata od strane ISO-a, o implikacijama istog te o samom integritetu ISO-a.
Iako se do sada u većini slučajeva IBM "suzdržavao" od Linux desktop podrške - sudeći po ovom članku, IBM će krenuti u Linux desktop tržište oboružan iskustvom desktop migracije na Linux svojih vlastitih djelatnika.