Umjesto da najavi planove za 2009. godinu i podijeli postignute uspjehe s ostatkom zajednice, Kristian Lyngstol je obratio pozornost na nekoliko ključnih problema unutar razvijateljske zajednice Compiz projekta.
Compiz gubi razvijatelje i povećava broj forkova te polako doživljava lagani zastoj. Kristian vjeruje da je uzrok leži u pomanjkanju vodstva što je dovelo do toga da gotovo nije bilo većih izmjena nakon Compiz Fusiona, 2007. godine. Činjenica je da nije bilo značajnih kontribucija Compizovoj srži tokom zadnje godine, a broj razvijatelja je sve manji.
Više o tome na phoronix.com.
Na početku je bio Compiz, kompozitni window manager s mnoštvom desktop efekata. Nakon toga je nastao Beryl kao fork Compiza koji se kasnije opet objedinio te je tako nastao CompizFusion, a sada je na Compiz mailing listi objavljen Compiz++.
Compiz++ je novonastala grana Compiza s nekoliko novih značajki i mnoštvo izmjena. Kompozitni i OpenGL slojevi su razdvojeni čime Compiz++ prestaje biti isključivo kompozitni window manager. Ukoliko grafička kartica ne podržava kompozitni način rada, Compiz++ se može ponašati kao redoviti window manager bez kompozitnih efekata. S druge strane Compiz++ ne sadržava multi-display podršku pošto ona nikada nije bila dovršena, pa bi tako korisnici sada trebali koristiti samo jednu instancu po ekranu.
Nakon više od godinu i pol dana od posljednje veće izmjene izašla je 4.8.0 verzija XFree86 servera, no nema značajnijih izmjena koje nisu već inkorporirane u X.Org server.
XFree86 4.8.0 dolazi s nekoliko PCI Express zakrpa za PCI-X i PCI Express, ATI driveri su dobili podršku nove Radeon grafičke procesore te je ispravljeno nekoliko bugova.
Najavu možete pročitati ovdje, a izvorni kod i binarne pakete možete naći na slijedećem linku.
Kristian Høgsberg iz Red Hata je započeo novi projekt pod nazivom Wayland iza kojeg se krije novi, lagani X server.
Wayland nije samo ponovno napisani X server već je maleni server koji je dizajniran oko najnovijih tehnologija. Sve je direktno renderirano i kompozitno te nema složenih API-a i objekata kao u postojećem X serveru.
Više o tome možete pronaći ovdje.
Adam Jackson je upravo najavio dugo očekivani X Server 1.5.0. Ovo je jedan od ključnih elemenata koji će činiti X.Org 7.4 koji bi trebao izaći kroz tjedan dana.
Službenu objavu možete pročitati na mailing listi.
X.Org 7.4 kasni šest mjeseci. Vjerojatno je da ćemo uskoro vidjeti njegovu objavu, no na žalost bez podrške za DRI2 - Direct Rendering Infrastructure 2.
DRI2 predstavlja značajno poboljšanje nad DRI-om koje omogućava ubrzano renderiranje preusmjerenih prozora, što je najviše vidljivo pri korištenju OpenGL aplikacija ili gledanja filmova pod kompozitnim window managerom poput Compiza.
Problem je nastao prelaskom sa TTM memory managera na GEM (Graphics Execution Manager), što je rezultiralo velikim zastojem u DRI2 projektu.
Nedavno smo objavili vijest o tome kako Multi-Pointer X postaje sastavni dio X.Org 7.5 servera. No Peter Hutterer, glavni razvijatelj MPX-a ne miruje. Naime, upravo je modificirao Compiz i dodao mu podršku za MPX. Da bi to napravio morao je izmijeniti i ponovno napisati nekoliko osnovnih funkcija Compizove srži te dodati im podršku za Xinput 2. Time je omogućio uživanje u compizovim efektima, pritom koristeći se multipointerskom funkcionalnošću.
Treba napomenuti da modifikacija nije dovršena te da ju autor, zbog pomanjkanja vremena, neće dalje razvijati.
Modifikaciju možete preuzeti sa git repozitorija a ovdje možete pročitati i njegov blog post.
Nakon poduže najave, Multi-Pointer X postao je sastavni dio X servera.
Ova tehnologija omogućava istovremenu i nezavisnu uporabu više tipkovnica i miševa unutar istog grafičkog sučelja. Do sada je projekt bio zaseban, razvijen od strane Petera Hutterera za potrebe doktorske disertacije, a od danas je sastavni dio X.Org 7.5 inačice X Window servera kao i svih budućih inačica.
Oni koji to još nisu vidjeli, mogu pogledati kako to izgleda.