Prijave za radionicu primaju se na e-mail actfest@actnow.hr najkasnije do 13.10.2010. godine. Požurite!
AKC Medika, Pierottijeva bb, Zagreb
15. - 17. 10. 2010.
Sudjelovanje: 100 kn
Voditelj: Lieven Moors (Belgija)
Trodnevna radionica sastojat će se od nekoliko mini-predavanja i seta individualnih/grupnih vježbi kroz koja će sudionici dobiti osnovne informacije o obradi zvuka i glazbe na Linuxu (govorit će se o Ardouru, Rosegardenu, Museu, Seq24, Fluidsynthu, Qsynthu, Linuxsampleru, Qsampleru, Zynaddsubfxu, Phasexu, Minicomputeru, Non-sequenceru), ALSAi i JACKu. Nastavit će se s višekanalnim snimanjem (Ardour), midi programima (Rosegarden ili Seq24), softsynthom (ZynAddSubFX) i samplerima (Qsynth, fluidsynth).
Na kraju radionice sudionici će moći raditi s tim programima i koristiti ih zajedno kao cjelinu.
Nije bilo izdanja kandidata ili službenih test buildova, no jutros je objavljena 1.0.19 verzija ALSA-e.
Mnogo je izmjena u ovoj verziji, od poboljšanja u HDA codec driverima, preko podrške za HT Omega "Claro Halo" zvučne kartice, do ispravaka u ASUS Xonar D2/D2X audio driveru. Kompletni popis izmjena možete naći na wikiju ALSA projekta, a najnovije pakete možete skinuti ovdje.
Creative je službeno objavio izvorni kod Sound Blaster X-Fi Linux drivera pod GPL-om.
Do sada je za X-Fi postojao zatvoreni, binarni driver koji je imao mnogo grešaka i nedostataka te je podržavao samo 64bitne sustave. Objavljivanje koda omogućiti će open source zajednici ispravljanje grešaka i unaprjeđivanje drivera.
Driver je dostupan na forumu Creativea uz napomenu da još nije za produkciju.
Četiri mjeseca je prošlo od 1.0.17 verzije, a danas je, dva mjeseca od izlaska trećeg kandidata, izašla ALSA 1.0.18.
S novom verzijom dolazi nam poboljšani Oxygen driver za C-Media APU-e, nekoliko poboljšanja u HDA codecu - uključujući HDMI audio podršku na NVIDA MCP78/7A, podrška za ALC1200/ALC887 te mnogo nadopuna iz Google Summer Code projekata.
Izvorni kod možete naći ovdje a kompletni popis promjena možete pogledati na slijedećem linku.
Jučer je izašla nova inačica VLC media playera pod oznakom 0.9.3. VLC je jedan od ponajboljih multimedijalnih programa za reprodukciju raspoloživ za sve popularnije platforme (Linux, Mac, Windows). Većina promjena su ustvari ispravci grešaka, te poboljšana Mac OS podrška. Detalje možete pročitati ovdje ili skinuti ovdje.
Ako ipak želite pričekati yum/apt-get izdanje, u međuvremenu se pridružite kampanji PlayOGG.
Kako izvještava DailyTech, RealNetworks bi uskoro mogao ponuditi Real Player sa ugrađenim dekoderima za Windows Media format. Ta odluka donesena je nakon nagodbe u sporu s Microsoftom i potpisivanja licence.
Važnost ovog događaja je što će to biti prvi multimedia player koji će imati potpuno legalne mogućnosti prikaza Microsoftovih zatvorenih codeca, i koji će se tako moći legalno distribuirati uz Linux distribucije, čime će korisnici izbjeći potrebu za naknadnim skidanjem codec packova sa Interneta.
Prva distribucija koja će iskoristiti tu novost je Novellov SUSE Linux Enterprise Desktop 10. RealNetworks trenutno razmišlja i o podršci za AAC, format kojeg koristi Apple iTunes.
Poznati program za reprodukciju i slušanje mp3 glazbe u svijetu Linuxa, AmaroK, poslijee 1.2. serije koja je završena verzijom 1.2.4 prelazi na novu verziju pod oznakom 1.3. O novostima koje će nam donijeti nova 1.3 verzija pogledajte na ovoj adresi.
Za 3D imamo blendera. Za bitmap imamo Gimp. A za zvuk?!
ardour (http://ardour.org/) i wired (http://bloodshed.net/wired/) su nasi aduti!
Odobrio: igustin. Napisao: kenny.
Sljedeća vrijest je u potpunosti prenesena s www.bug.hr Na sljedećem linku možete pronaći rezultate koji svakome s malo vjere u neparametrijsku statistiku nedvosmisleno ukazuju na to da Vorbis i Musepack formati kompresije glazbe tuku konkurenciju. "Konkurenciju" uvjetno rečeno, pošto kao formati otvorena kôda baš i nemaju pretjerano kompetitivnu narav. Analiza varijance provedena na rezultatima dobivenim pomoću 18 različitih uzoraka glazbe kodiranim pri 128 kbps bitrateu koje su ispitanici uspoređivali u slijepoj probi pokazala je kako je Ogg Vorbis format (otvorena kôda, objavljen pod GPL-om) uz Musepack (također otvorena kôda) zvuče najbolje. Slijede iTunes AAC format koji dijeli mjesto s LAME enkodiranim MP3 formatom (nije isto što i službeni Fraunhoferov), zatim Microsoftov WMA i konačno Atrac3 format. Rezultati su potvrdili ono što mnogi audiofili već znaju: standardi audio kompresije otvorena kôda zvuče bolje. Obzirom na to da su ujedno i besplatni (Vorbis i za komercijalnu uporabu) te izvrsni za streaming, želimo mnogo sreće proprietary formatima i DRM shemama koje se trude nametnuti.
Odobrio: kost. Napisao: Markoleo.
Izašao je XMMS 1.2.10. Jedino što je novo u ovoj inačici je ispravak starih grešaka. Više...