enTourage eDGe je ebook čitač / netbook sa 2 ekrana: 9.7" E-paper (e-Ink rezolucije 1200x825) i 10.1" LCD ekranom osjetljivim na dodir (rezolucija 1024 x 600), te Androidom kao operativnim sustavom. Sam uređaj je prilično malih dimenzija (8.25" x 10.75"x 1.0"), nudi povezivanje na wifi i bluetooth, te podržava audio i video playback najpopularnijih formata. Više informacija o enTourage eDGe dualbooku možete pronaći ovdje.
Švedski proizvođač oružja BAE Systems je za osnovu nove generacije svojih pomorskih i topničkih sustava odabrao MontaVista embedded Linux.
Budući da se novi sustav izrađuju iz standardnih komponenata, imali su i veću mogućnost odabira sustava i razvojne platforme, a glavni kriteriji bili su pouzdanost i visoka kvaliteta, te dugotrajna podrška.
Više o tome: MontaVista Press Release
Već se neko vrijeme raspravlja o računalima koji bi cijelosti imala slobodan i otvoren hardver i softver. Budući da je razvoj novog hardvera prilično skup i dugotrajan proces (npr. Open Graphics Project ili OpenBIOS), prijelazna faza do tog cilja je i imati računala s hardverom dostupnim na tržištu, ali samo onim koji imaju 100% otvorene i slobodne drivere, te potpunu specifikaciju proizođača.
Projekt Open-PC najavljen prije pola godine predstavio je prvi rezultat: The Open-PC, računalo bazirano na Atom procesoru, s 3 GB RAM, 160 GB diska i Intelovom grafikom. Računalo će po cijeni od 359 € (od čega dio ide KDE projektu) biti u prodaji krajem veljače, a dolazit će s predinstaliranim Linuxom s KDE okruženjem. Zanimljivo je da su specifikacije, pa čak i cijena, određivani na osnovu prvog i drugog istraživanja.
Ovo nije jedini pokušaj u tom smislu, jer postoji i netbook računalo Lemote Yeloong, koji osim drivera, ima i potpuno slobodan BIOS. Zanimljivo je spomenuti da ovaj netbook kao jedino i glavno računalo koristi Richard Stallman. Ne treba ni objašnjavati zašto.
Linux OS je oduvijek zakinut za hardversku podršku. Ono što od hardvera radi od prve, radi dobro, ali ako nešto nije podržano nastaju veliki problemi za korisnika. Do sada se niti jedan IT časopis nije dotakao Linuxa prilikom recenzije hardvera.
VIDI časopis je pokrenuo hvale vrijednu rubriku na temu Otvorenog softvera. Tema obrađuje sve iz svijeta otvorene zajednice, pa tako i najčešći operacijiski sustav - Linux.
U želji da čitaocima ponudi najkvalitetnije informacije iz ovog svijeta, predlažemo da se rubrika djelomično proširi i na rubriku - hardver. Naime, u ovoj rubrici testira se hardver, ali gotovo isključivo za Windows operacijski sustav. Iz tog razloga predlažemo da se u rubrici hardver testira isti i za operacijski sustav Linux.
Da bi redakcija VIDI časopisa prepoznala ozbiljnost ovakve inicijative, molimo Vas da potpišete ovu peticiju
Prvi notebook sa googleovim mobilnim operativnom sustavom Android, baziran na jeftinom ARM procesoru, bi trebao biti dostupan za svega 250 USD.
Više o tome na sljedećem linku.
Svi oni koji su uvijek željeli napraviti svoj personalizirani gadget neka svakako obrate pozornost na http://www.buglabs.net/. Radi se o hardveru koji omogućuje relativno lako sastavljanje i upogonjenje (kroz softver otvorenog koda) modula različite primjene (touchscreen, GPS, akcelerometar, itd...)
Evo nam konačno stižu i prvi netbookovi (netbooci?) temeljeni na ARM arhitekturi procesora. "Touch Book" obećava čak do 15 sati rada između punjenja baterije i bazira se na provjerenoj TI OMAP3 tehnologiji. Dobra vijest za linuksaše je da sve vrlo dobro podržano u TI branchu kernela (uključujući i prilično moćnu 3D jezgru za koju postoji binarni modul). Također, popularna Ubuntu distribucija od slijedeće 9.04 verzije podržava ARM platformu.
Više na stranici proizvođača i Gizmodu.
Nicholas Negroponte je na konferenciji TED2009 najavio da će OLPC otvoriti hardware XO-1 laptopa i pozvati tvrtke da ga kopiraju.
Više o tome: cnet, bloger Ethan Zuckerman.
Telit GE863-PRO je Quad-band (GSM) MCM (multi-chip module) sa ARM baseband procesorom i RF modulom sa 200 MHz ARM9 baziranim procesorom koji sadrži 4MB flash i 64MB RAM memorije.
Razliku čini činjenica da ovaj MCM dolazi sa pločom za razvijanje i Linux 2.6 implementacijom. Kompanija isto tako pruža veliki broj primjera korištenja raznih perifernih uređaja poput kamera, tipkovnica, ekrana, WiFi, bluetooth, SmartCard, SDCard, GPS, Ethernet i drugih.
Razvijatelji otvorenog b43 drivera najavili su na bcm43xx-dev mailing listi početak pisanja posljednjeg elementa, otvorenog firmwarea.
Firmware je u ranoj fazi razvoja te još ne pruža svu potrebnu funkcionalnost, no kompatibilan je sa glavnim b43 driverom te ne zahtjeva nikakvu modifikaciju. Firmware podržava BCM43xx 802.11 b/g bežične kartice.