Večeras je ceremonijom zatvaranja, uz predstavljanje svih gotovo stotinu ljudi koji su radili na organizaciji, završio izvrstan DebConf11. Video ekipa je radila odličan posao koji je rezultirao sa 65 sati i 800 GB video materijala, koje preporučam pogledati. DebConf12 održat će se u Nicaragui.
Iako je protekli tjedan već bio DebCamp na kojem se okupljaju Debian developeri, konferencijski dio DebConf11 je formalno počeo danas.
Impresivno je bilo vidjeti prepunu dvoranu od oko 400 mjesta, sa sudionicima iz oko 80 zemalja svijeta, ali i predstavnike lokalne vlasti. Naime, ovu je konferenciju najvećim dijelom sponozirala Vlada Republike Srpske, a na samom plenarnom otvaranju bili su i pozdravne riječi uputili Predsjednik Milorad Dodik, premijer Aleksandar Džombić i Ministar nauke i tehnologije Jasmin Komić.
Prvog dana, pod nazivom DebianDay predavanja su bila na temu FLOSS-a i Debiana općenito, te nekoliko velikih primjena Debiana.
Idućih dana bit će pretežno tenička predavanja, koja možete pratiti i putem live streama.
Nakon prošlogodišnjeg okupljanja Debian Developera (DebConf10) u New Yorku, ovogodišnji DebConf11 održat će se u susjednoj nam BiH, točnije u Banja Luci, od 24. do 30. srpnja. Naravno pored developera, među prisutnima će biti mnoga poznata lica iz Open Source/Linux svijeta, te naravno kao i predstavnici vodećih svjetskih kompanija iz ovog sektora. Vjerujemo da će ova konferencija da stavi čitav Balkan na mapu Open Source/Linux svijeta te da će nam otvori neke do sad nevidljive horizonte.
Nakon 24 mjeseca razvoja, izašao je Squeeze.
Squeeze ima nekoliko "po prvi put" karakteristika. Po prvi put, u stable distribuciji osim linux kernela, moguće je staviti i FreeBSD kernel. Linux kernel više nema problematičnih firmware datoteka koje nisu pod GNU GPL licencom, te je time potpuno slobodan. Osim toga, squeeze sadrži "dependency based" boot sustav, paralelno izvođenje boot procedura, čime je omogućeno brže podizanje sustava.
Više detalja možete pročitati u izdanoj obavijesti na debian stranicama.
Ova vijest je, naravno, prvotravanjska šala.
Zbog primarno organizacijskih razloga, organizatori DebConf konferencije donijeli su odluku da se DebConf 11 umjesto u Banja Luci, održi u Zagrebu. Potvrdio nam je to osobno Adnan Hodžić koji je najzaslužniji što je DebConf doveden u ovaj dio svijeta, i to u Banja Luku po prvotnoj odluci.
Drugi razlog za dovođenje DebConf 11 u Zagreb je CARNet, koji je kao jedan od većih korisnika Debian distribucije na poslužiteljima ustanova svojih članica, odlučio pružiti kompletnu logistiku i tehniku za organizaciju i live streaming cijele konferencije preko svog Media On Demand sustava.
Čestitamo i Adnanu i CARNetu na angažiranju oko realizacije ove jedne od najznačajnijih konferencija u opensource svijetu.
Nakon 2 godine razvoja Elive2.0 kodnog imena "Topaz" je pred nama. Sama distribucija temeljena je na debianu a kao window manager koristi Enlightenment 17.
Autori ističu odličan vizualni dojam čak i konfiguracijama koje su za današnje pojmove zastrajele (minimalna konfiguracija je računalo na 100 Mhz sa 64 MB rama).
Live cd je dostupan ovdje a listu novosti u ovoj verziji ovdje.
Potvrđeno. DebConf11 bit će u Banja Luci. Više informacija uskoro.
Kako se polako primiče dan odluke za izbor lokacije za DebConf, zanimljivo je spomenuti kako se nalazi, nama blizu, Banja Luka na popisu potencijalnih gradova. Osim Banja Luke, u igri su Njemačka i Ekvador, a rezultati će biti poznati 27. veljače. Više detalja o kandidaturi možete pročitati na stranicama kandidature, kao i na Novosadskim Linux stranicama. Poželimo im sreću!
Elive je Linux distribucija bazirana na Debianu a čiju glavnu karakteristiku čini e17 desktop sučelje. Elive tako tvori veoma funkcionalnu i stabilnu distribuciju, elegantnog izgleda te malenih hardverskih zahtjeva.
Ako vam se ideja čini zanimljiva, možete probati standardnu verziju čije screenshotove možete vidjeti ovdje ili, ukoliko vam hardver to dozvoljava, možete probati posebnu verziju koja dolazi sa Compizom a čiji kratki video možete naći na slijedećem linku zajedno sa downloadom.
Debian je izdao najnoviju uzdanicu pod oznakom 5.0 odnosno lenny. Novi Debian dolazi sa Linux kernelom 2.6.26, KDE 3.5.10, Gnome 2.22.2, X.Org 7.3, OpenOffice.org 2.4.1, GIMP 2.4.7, Iceweasel 3.0.6, Apache 2.2.9, Xen 3.2.1 i GCC 4.3.2. Pokraj 12 podržanih arhitektura, od novosti su automatsko podešavanje X-a, Java programi u glavnom repozitoriju i kompletna instalacija na jednom Blue Ray disku (jer ipak Debian dolazi sa 23000 paketa i podrškom za 63 jezika). Više o novoj inačici Debiana možete pročitati ovdje.